x

Вашиот Wi-Fi рутер има тајна супер-моќ!

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 05 Февруари, 2016 од GSM.mk

Тим инженери осмислиле метод со кој може да се изброи точниот број на луѓе во одреден простор само на основа на тоа како варира потребата за сила на WiFi мрежата.

Истражувачите, на чело со  Јасмин Мостофи. Поставил две WiFi антени на спротивните краеви на просторија  и ги следел промените во сигналот. Кога луѓето минувале низ воздухот помеѓу двете антени, сигналот паѓал, а кога се наоѓале на едната страна, тој  растел.

Испитувајќи ги и двата феномена, тимот бил во состојба да развие механички метод за проценување на бројот на луѓе кои се движат во некој простор, а тој е успешно тестиран во ситуација со до девет лица.

Со оглед  на распространетоста на WiFi мрежите ширум светот, ваквото откриетие би можело да биде користено во многу ситуации. Паметните системи за греење и осветлување би можеле  да се прилагодуваат  на бројот на луѓе во просториите, додека во случај на несреќа спасителите би можеле да го знаат  точниот број на луѓе во зградата.

Извор: Puls24.mk

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.