x

Видео: Кратка историја на најиноватавните камери кај телефоните во последните неколку години

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 12 Март, 2018 од GSM.mk

Ако Mobile World Congress 2018 ни покажа нешто, тоа е дека сеуште постојат големи иновации кај камерите на смартфоните. Иако беа претставени неколку уреди со одлични камери, низ историјата постојат други иновации кои го отвориле патот за нив..

Samsung Galaxy S9 можеби не доаѓа со големи промени, но подобреностите со кои доаѓаат неговите камери се нешто што не сме го виделе досега и помагаат за подобри фотографии при секакви услови и мала светлина. Од друга страна, Sony Xperia XZ2 се фокусираше на подобрувања на видео перформансите, како што се неворајтните slow-motion и 4K HDR снимања кои ги нуди.ж


Како што рековме, низ историјата постојат голем број уреди кои со своите иновации го отвориле патот за ваквите неверојатни камери со кои доаѓаат денешните смартфони. Подоле, ќе погледнеме дел од нив. 


1. Sony Ericsson t68i

2. Nokia 7650

3. Sanyo SCP-5300

4. Nokia N90
5. Nokia N95
6. Samsung Pixon
7. Apple iPhone 4
8. Nokia 808 PureView 
9. Nokia Lumia 1020
10. HTC One M8
11. Panasonic Lumix DMC-CM1
12. LG V10
13. LG G5
14. Google Pixel 2 и Pixel 2 XL

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.