x

Видеоиграта Isotopium: Chernobyl потсетува на украинската нуклеарна катастрофа

Категорија: Забава Објавено на 30 Април, 2019 од GSM.mk

Девелоперите на видеиграта „Isotopium: Chernobyl“ пронајдоа инспирација во страшната нуклеарна катастрофа од украинскиот град Чернобил, која се случи во 1986 година. Овој трауматичен настан тие го претворија во забавна видеоигра.

Украина вчера (26 април) ја одбележа 33-годишнината од страшната трагедија, а девелоперите во таа чест направија игра во која играчот возат тенкови, се борат противниците и бараат исотопиум, кој е своевиден извор на енергија.

Играта чини 9 долари, а истовремено можат да ја играат до 20 играчи.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.