x

WhatsApp воведува Communities за здружување на заеднички групи

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 15 Април, 2022 од GSM.mk

WhatsApp денес ги објави своите планови за воведување „Communities", функција за групирање слични групи на интерес.

Заедницата во суштина е збирка на групи. Корисниците можат да создадат Заедница со додавање групи со слична тема. Администраторите на заедницата потоа можат да управуваат со групите внатре и да испраќаат пораки до сите групи одеднаш. На овој начин поединечните разговори поврзани со таа група можат да продолжат, а истовремено да добиваат соопштенија кои влијаат на сите групи во исто време. Заедниците ќе поддржуваат шифрирање од крај до крај.

WhatsApp introduces Communities for bringing common groups together

Во врска со откривањето, WhatsApp рече дека нема да додаде можност за пребарување или откривање нови заедници за разлика од „другите апликации“. Компанијата, исто така, ќе ја намали можноста за препраќање пораки од сегашната граница од пет на само една група во исто време, во обид да го намали ширењето на дезинформации во групите на Заедницата.

WhatsApp, исто така, ќе забрани поединечни членови или администратори на Заедницата и ќе ја распушти Заедницата доколку стане свесна за нелегални, насилни или активности со омраза во рамките на заедницата.

WhatsApp, исто така, воведува подобрувања во работата на поединечните групи, без разлика дали се дел од заедница или не.

WhatsApp introduces Communities for bringing common groups together

Групите сега можат да имаат емоџи реакции за пораки, така што членовите можат да реагираат на одредена порака без да испраќаат посебни пораки со емотикони. Администраторите ќе можат да бришат пораки во група, кои потоа ќе бидат отстранети од сечиј уред. Споделувањето датотеки се надградува за да поддржува датотеки со големина до 2 GB. Конечно, гласовното повикување со еден допир сега поддржува до 32 членови.

Новите функции ќе бидат достапни оваа недела за одредена група корисници и полека ќе се прошират на сите останати.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.