x

World of Warcraft: Dragonflight ги враќа змејовите, воведува нови раси, класи и подобрувања

Категорија: Рецензии // Игри Објавено на 26 Април, 2022 од GSM.mk

„Dragonflight“ ќе ги воведе змејовите на Azeroth во центарот на приказната за Warcraft за прв пат од 2010 година.

Azeroth и неговите херои наскоро повторно ќе полетаат и буквално во најновата експанзија на „World of Warcraft“, „Dragonflight“.

Blizzard за време на пренос во живо официјално го претстави „World of Warcraft: Dragonflight“.

Преку видеото, играчите можеа да прелетаат низ историјата на Azeroth, пред да се открие како змејовите се вратиле во современиот свет за да ги победат древните противници.

„Dragonflight“ ќе ги стави змејовите Azeroth во центарот на приказната за Warcraft за прв пат од 2010 година кога игравме под наслов „Cataclysm“.

Аспектите бараа помош од смртните херои, т.е. играчи, да ја вратат својата моќ и да го запрат новото зло. За да го направите ова, играчите ќе треба да одат на Dragon Isles, кои ќе бидат поделени во пет зони. За да уживаат во новите зони, играчите ќе треба да го научат Dragonriding, нова техника за управување што потсетува на лизгање и летање, која веќе можевме да ја пробаме во претходните „World of Warcraft“ наслови.

Новата експанзија ќе ја вклучува и новата раса Dracthyr: змејови кои го менуваат својот изглед со змејски и хуманоидни форми. Dracthyr ќе може да игра само како Evoker, нова класа што ќе ја добиеме со „Dragonflight“. Evoker има два специјалитета за избор: Devastation, првиот нов опсег на DPS што го имаме откако излезе оригиналната игра, и Preservation, односно исцелител. Dracthyr може да се приклучи или на Алијансата или на Ордата и ќе започне во своја посебна почетна област, на повисоко ниво од другите почетни раси и класи.

Покрај овие новитети, „Dragonflight“ ќе донесе и многу мали промени кои ќе ги воодушеват играчите. Професиите добиваат огромна надградба, а Blizzard воведува многу подобар UI, кој ќе им овозможи на играчите да прават што сакаат, без да мора да преземаат додатоци.

Сè уште не е познато кога „Dragonflight“ ќе излезе, но Blizzard откри дека наскоро ќе добиеме повеќе информации за алфа верзијата на игрицата.
Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.