x

Xiaomi потврдува телефон на преклоп со двојна камера и селфи дисплеј

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 28 Декември, 2021 од GSM.mk

Xiaomi го има Mi Mix Fold во своето портфолио, а сега планира да додаде уште еден преклопен со дизајн на преклоп. Компанијата патентирала уред во CNIPA (Кинеската национална асоцијација за интелектуална сопственост) со дизајн сличен на одреден телефон Samsung - две камери и мал хоризонтален дисплеј на корицата.

Xiaomi flip phoneXiaomi flip phoneXiaomi flip phoneXiaomi flip phone

Овој нов телефон на преклоп ќе има и дупка во форма на пилула одвнатре за двојни предни камери. Дното е окупирано од отворот за SIM-картичка, USB-C и решетка за звучници, додека копчето за вклучување и јачината на звукот се наоѓаат на десната страна.

Xiaomi flip phoneXiaomi flip phoneXiaomi flip phone

Не е изненадување што Xiaomi исто така се придружува на забавата со преклопните школки - Motorola, Huawei и Samsung веќе имаат производи во оваа категорија, а овој кинески бренд сака и дел од колачот. Веруваме дека телефонот со овој дизајн би можел да пристигне наскоро, но исто така сме убедени дека нема да биде на настанот на Xiaomi подоцна денес, каде што очекуваме да ги видиме сериите 12, MIUI 13 и Watch S1.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.