x

Xiaomi продава најмногу уреди за време на продажба на Singles Day, Apple е на второ место

Категорија: Занимливости Објавено на 12 Ноември, 2021 од GSM.mk

Празникот за шопинг „Singles Day“, кој се одржува на 11 ноември и го носи името на среќниот датум 11.11, беше огромен успех, откри најголемиот кинески онлајн трговец JD.com. Најмногу телефони продаде Xiaomi, второ е Apple и трето Honor.

Топ 3 бестселери беа Redmi K40 од ванила, iPhone 13 и ултра достапниот Redmi 9A.

Top 20 phonesTop 20 companies

Перформансите и разновидноста на Xiaomi во портфолиото внесоа девет уреди во Топ 20 - ова ги вклучува и Redmi и Mi телефоните од сите ценовни опсези. Фановите навистина ги сакаат нивните верзии на Redmi Note, бидејќи серијата беше претставена од нејзините три најнови генерации.

Интересно е да се види дека спин-офите успеаја да ги надминат своите (поранешни) матични компании - Redmi се продаваше подобро од Mi, Realme турка повеќе од Oppo, iQOO имаше подобри резултати од vivo, додека сега независниот Honor го надмина Huawei.

JD.com, исто така, понуди детален преглед на ценовните сегменти, како и таканаречените „смартфони за игри“. Најскапото поле од над 1 300 евра го освои преклопливиот Mate X2, следен од Mate 40 RS и Galaxy Z Flip3. Asus ROG Phone 5 беше пред и Xiaomi Black Shark 4 и Black Shark 4S.

Во заградата помеѓу 680 и 1 300 евра доминираа iPhone-ите, додека Xiaomi Mi 11 победи меѓу предводниците кои чинат помалку од 680 евра.Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45