x

YouTube добива нов интерфејс за видео плеер на Android и iOS

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 02 Февруари, 2022 од GSM.mk

Апликацијата YouTube на Android и iOS се чини дека добила нов интерфејс за видео плеер кој ги содржи сите клучни елементи во режим на цел екран. Изгледа дека ажурирањето е серверско и додава низа икони во долниот лев агол. Тие вклучуваат копчиња за допаѓање и не ми се допаѓаат, како и брзо префрлање на коментарите, зачувување во плејлиста и копчиња за споделување на левата страна, додека десната има картичка за повеќе видеа што ја прикажува препорачаната содржина. Музичките видеа го добиваат и картичката за контроли за слушање во средината.

YouTube for mobile gets new video player UI

Го тестиравме новиот интерфејс на уред со Android 12 кој работи со верзијата 17.03.35 на апликацијата YouTube. Доволно интересно, сѐ уште може да не ви се допаѓаат видеата, но не можете да го видите бројачот. Новите контроли овозможуваат многу поголема флексибилност додека гледате содржина на цел екран, отстранувајќи ја потребата од минимизирање на видеото за интеракција со клучните функции.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.