x

YouTube ќе обезбеди режим слика-во-слика за сите корисници на iOS

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 27 Август, 2021 од GSM.mk

Видео-сервисот YouTube има намера да го исполни ветувањето и да им понуди на сите корисници на iOS режим на слика-во-слика.

TechCrunch пишува дека корисниците на iPhone и iPad во САД ќе добијат режим PiP, кој првично ќе биде достапен за доброволци кои користат Premium сметка.

Прво треба да се придружите на тестирањето преку страницата за компјутерски експерименти и потоа сѐ ќе биде подготвено. Корисниците ќе можат да гледаат клипови во „лебдечки“ прозорец додека ги проверуваат социјалните мрежи на поголема површина или прават други работи.

Премиум тестирањето завршува на 31 октомври, и ако режимот PiP не е достапен веднаш, апликацијата треба повторно да се инсталира.

Засега не е познато кога режимот PiP ќе стигне до корисниците без Premium сметка.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.