x

YouTube ќе почне да го крие бројот на „dislikе“ на сите видеа низ платформата

Категорија: Занимливости Објавено на 11 Ноември, 2021 од GSM.mk

Претходно оваа година, YouTube почна да експериментира со криење на бројот на не ми се допаѓаат на видеата за да помогне да се намалат нападите со недопаѓање на создавачите низ платформата, а по анализата во јули, YouTube навистина забележа намалување на тоа однесување, па компанијата најави дека ќе почне да се крие Несакањето се смета за сите видеа низ нејзината платформа.

Но, тоа не значи дека нема да можете да не ви се допаѓа видео бидејќи копчето за не ми се допаѓа никаде не оди никаде, и сè уште можете да го користите за прилагодување на препораките. Едноставно, бројот на недопаѓања што ги добива едно видео сега ќе биде приватен за создавачите кои можат да пристапат до него во YouTube Studio.

The dislike count on YouTube videos will no longer be publicly visible

YouTube вели дека со криење на бројот на недопаѓање, сака да „создаде инклузивна и почитувана средина каде што создавачите имаат можност да успеат и да се чувствуваат безбедно да се изразат себеси“, и дека ова е само еден од многуте чекори што платформата ги презема за заштита креаторите - особено помалите - од вознемирување.

Иако тоа е валидна причина, некој може да тврди дека бројот на недопаѓања на видеото е корисен бидејќи им помага на гледачите да утврдат дали вреди да се гледа видеото. Сепак, YouTube вели дека неговото истражување не открило забележлива разлика во гледаноста, без оглед на тоа дали корисниците можеле или не да го видат бројот на несакање.

No, YouTube isn't hiding dislike counts because its YouTube Rewind 2018 is the most disliked video on the platform

Најнедопаѓаното видео на YouTube во моментов е Rewind 2018 на YouTube, со 3 милиони лајкови и неверојатни 19 милиони дислајкови. Но, нема да помине предолго додека тие бројки не станат приватни бидејќи YouTube почна постепено да го крие бројот на несакање низ платформата.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45