x

За што служат копчињата од F1 до F12 на компјутерската тастатура?

Категорија: Технологија // Хардвер Објавено на 06 Јануари, 2018 од GSM.mk

Оние кои никогаш не ги употребиле копчињата од F1 до F12 на компјутерската тастатура најверојатно и не знаат за што се користат.

Овој мал водич ќе ви помогне да научите за што се користат и да ги применувате, бидејќи може многу да ви помогнат и да ви заштедат време. Сепак се со намена ставени таму, нели?

F1 – Ја отвора опцијата Help за речиси секоја програма

F2 – Овозможува промена на името на документ или фајл

F3 – Јан отвора опцијата за пребарување врзано за апликацијата што е отворена во моментот

F4 – Со истовремено притискање на копчињата Alt и F4 се затвора активен прозорец

F5 – Овозможува освежување на страница или документ

F6 – Го поместува курсорот на полето за адреса на речиси сите интернет пребарувачи

F7 – Овозможува проверка на правописни и граматички грешки во Microsoft апликации како MS Word

F8 – Ова копче овозможува пристап до менито „boot“ во OS Windows при гасење на компјутерот

F9 – Овозможува освежување на документи во MS Word и праќање мејлови во рамките на MS Outlook

F10 – Го активира мени барот во отворената апликација. Истовремено притиснување на копчињата Shift и F10 има иста функција како десен клик на глушецот.

F11 – Активирање и деактивирање на гледањето содржини на цел екран во рамките на интернет пребарувач

F12 – Го отвора прозорецот со опцијата Save as во MS Word.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.