x

Забава и работа: Се што може да правите со Note 9 S Pen пенкалото!

Категорија: Совети Објавено на 28 Октомври, 2018 од GSM.mk

Note серијата на Samsung отсекогаш доаѓала со еден интересен додаток, кој конкуренцијата не се ни обидува да го ископира - S Pen пенкалото. За жал, само мал дел од сопствениците навистина го користат и знаат се што може да прави..

Токму затоа, решивме да направиме кратка листа на дел од функциите кои може да ги правите со S Pen пенкалото на Note 9 и ќе ви го олеснат животот:

1. Да пишувате и цртате - нормално!

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

Прво и најочигледно, пенкалото може да го користите за цртање и пишување - без разлика дали тоа го правите од досада, за забава или пак за работа.

2. Да го користите како управувач

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

Нова функција со Note 9 и S Pen пенкалото е неговата Bluetooth конекција. Со неа, може да раководите голем број уреди на далечина од 10 метри. Меѓу другото, може да го користите за сликање, прикажување презентации или менување музика.

3. Користете го како компјутерско глувче

Кога ќе го доближите пенкалото до екранот без да го допирате, ви се појавува една стрелка на екранот. Со неа, S Pen може да функционира како компјутерско глувче.

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

4. Преместување апликации во Air Menu

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

5. Брзо прелистување

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

Една функција која ќе ви помогне при мултитаскингот - било која апликација може со еден клик да биде смалена и сместена во одреден агол. Апликациите ќе бидат сеуште активни, освен се разбира, YouTube. 

6. Зголемување

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

Со S Pen, дел од екранот може да зголемите дури до 300%.

7. Преведување

What can I do with the Note 9's S Pen? Lots of cool things, check them out here!

Додека читате одреден текст на непознат јазик, може да одберете "Translate" и да го сместите пенкалото врз зборот или реченицата за веднаш да ви бидат преведени. 

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.