x

Закерберг под притисок за планираниот „Instagram за деца“

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 09 Април, 2021 од GSM.mk

Група демократски пратеници неделава му пишаа на Марк Закерберг за да му извршат притисок да ја информира јавноста за плановите за најавената верзија на „Instagram за деца“.

За време на сослушувањето минатиот месец, Закерберг ја потврди објавата на BuzzFeed дека компанијата истражува стара верзија на својата апликација наменета за помлади корисници.

Неколку претставници на Конгресот, вклучително и двајца сенатори, го потпишаа писмото, изразувајќи „сериозна загриженост“ за способноста на компанијата Facebook да ја заштити приватноста и благосостојбата на помладите корисници.

„Facebook има обврска да осигура дека секоја нова платформа или проект што е насочена кон децата го става благосостојбата на тие корисници, а ние сме скептични дека Facebook е подготвен да ја исполни оваа обврска“, напишаа законодавците.


Тие ги наведоа претходните неуспеси со производи како Messenger Kids, кои имаа маана што им дозволуваше на децата да разговараат со луѓе надвор од нивните поставки за приватност.

„Иако грешките во софтверот се вообичаени, оваа епизода ги илустрираше заканите за приватност на децата преку интернет и докажа дека најголемата социјална мрежа во светот не успеа да ги заштити децата кои компанијата активно ги покани на оваа платформа“, напишаа законодавците.

Во писмото беше утврден краен рок до 26 април за компанијата да обезбеди одговори на сеопфатен и корисно специфичен сет на прашања во врска со идниот производ за деца.

Facebook ја купи Instagram во 2012 година за 1 милијарда долари.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.