x

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 27 Ноември, 2020 од GSM.mk

Технолошката компанија Bullitt неодамна го претстави првиот антибактериски телефон во светот, CAT S42. Основниот модел може да се купи по цена од 229 фунти, додека верзијата со Biomaster технологија ќе биде достапна идната година.

Произведувачот планира антибактериска опција да претстави и на другите уреди S52 (380 фунти) и S62 (599 фунти).

S42 не ги убива бактериите и вирусите туку спречува размножување на патогените. Ефектот се постигнува благодарение на сребрените јони вградени во материјалот во текот на производството, пренесе Daily Mail.

Од Bullitt тврдат дека оваа технологија ја намалува количината на бактерии за 80% во рок од 15 минути, како и во период од 24 часа. Телефонот поседува 5.5-инчен дисплеј, Corning Gorilla 5S заштитно стакло, а функционира со Mediatek Helio A20 чипсет. Има 3GB RAM-меморија и 32 GB простор за складирање податоци.

Отпорен е на вода, удари и падови, благодарение на куќиштето од нерѓосувачки челик.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 68

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 4

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 68

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 68

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 69